28. ledna 2020 Agentura houslisty Šporcla se rozrostla o dalšího špičkového umělce

Pavel Šporcl, majitel a jednatel ŠPORCL ARTS Agency, přijal do svého agenturního portfolia zastupovaných umělců další vycházející hvězdu – dirigenta Roberta Kružíka. Zastupovat jej bude exkluzivně pro domácí i zahraniční scénu.

Robert Kružík (nar. 1990 v Brně) patří k nejmladší generaci českých dirigentů. Již čtyři roky je stálým dirigentem Janáčkovy opery Národního divadla Brno, kde se podílel na inscenacích oper Maria di Rohan G. Donizettiho, Carmen, Hubička, Hry o Marii, Čert a Káča a dalších. Nastudoval též a řídil Rossiniho operu Hrabě Ory, Čajkovského Pikovou dámu a Smetanovu Libuši, která zazněla ke 100. výročí založení Československé republiky. V letošní sezóně uvedl se skvělými ohlasy slavnou operu Růžový kavalír R. Strausse, ve které ztvárnila jednu z hlavních rolí držitelka dvou cen Thálie Jana Šrejma Kačírková.
V letech 2016–2019 působil jako dirigent Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Od sezony 2018/2019 je stálým hostujícím dirigentem Filharmonie Brno, s kterou připravuje do konce této sezóny 2 abonentní koncerty s podtituly Kdo je na světě nejmocnější a Ptáci, sestavené z děl L. Janáčka, B. Martinů, F. Mendelssohna-Bartholdyho a dalších. Mimo operní jeviště spolupracuje s mnoha prestižními českými orchestry a s předními sólisty. V příští sezóně ho mimo jiné čeká nové nastudování E. Oněgina v Národním divadle Brno, Jenůfa L. Janáčka v koprodukci s Covent Garden, koncerty se symfonickými orchestry ve Zlíně, Olomouci, Pardubicích ad.
„Na Pavlu Šporclovi si vážím jeho uměleckých a lidských kvalit, jež jsou pro mě zárukou úspěšné a plodné spolupráce. Být součástí jeho týmu je velká čest“, řekl ke svému novému rozhodnutí Kružík.
Robert Kružík začínal jako violoncellista. Absolvoval Konzervatoř Brno, kde se kromě hry na violoncello u Miroslava Zichy věnoval rovněž dirigování u Stanislava Kummera. Ve studiu pokračoval na pražské AMU.
S úspěchem se zúčastnil řady violoncellovy´ch soutěží, jako jsou Pražské jaro, Soutěž Nadace Bohuslava Martinů, Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka v Brně a dalších. Svoje znalosti a zkušenosti rozšiřoval na mistrovských kurzech – ve hře na violoncello u Jiřího Bárty, Michaely Fukačové a Raphaela Wallfische, v dirigování u Norberta Baxy, Johannesa Schlaefliho a Davida Zinmana.
„Robertův talent je nesporný a má potenciál zářit nejen na domácích, ale i zahraničních scénách“, dodal Šporcl. „Do našeho týmu skvěle zapadne nejen jako významná osobnost české hudební scény, ale i jako talentovaný a skromný člověk“.
Pavel Šporcl

Nesmírně talentovaný houslista

- Gramophone

Pavel na Instagramu

Odebírejte Pavlův newsletter