7. 10. 2015 Bacha na Šporcla: vyráží na maratón

Třináct koncertů a třináct různých programů slibuje letošní turné houslisty Pavla Šporcla. Se svými modrými houslemi se v Praze a v Brně vydá i na bachovský maratón. V rámci něho ve třech po sobě jdoucích dnech zahraje vždy zcela jiné programy tvořené ze skladeb Johanna Sebastiana Bacha a provede tak kompletní skladatelovo dílo pro housle. Turné Bacha na Šporcla navazuje na nové album houslisty. To v říjnu letošního roku vydává na dvou CD hudební vydavatelství Supraphon.

Pavel Šporcl novinku natočil během letošního léta k poctě a 330. výročí narození významného německého skladatele Johanna Sebastiana Bacha. Jeho Sonáty a partity pro sólové housle vydá hudební vydavatelství Supraphon na 2CD i digitálně 16. října 2015. „Již delší dobu jsem snil o tom, že přijde chvíle, kdy nahraji Bachovy slavné Sonáty a partity pro sólové housle. Jako poslední z velkých českých houslistů je vydal na deskách před pětačtyřiceti lety Josef Suk. Nahrát toto veledílo houslové literatury bylo pro mne obrovskou výzvou z mnoha aspektů: musel jsem se porvat se stylem interpretace, s technikou, na koncertech i s pamětí. Do nahrávky jsem dal celé své srdce a ty nejniternější pocity. Věřím, že se bude posluchačům líbit,“ říká o svém novinkovém albu Pavel Šporcl.

„Pro Supraphon je nová nahrávka Bachových sólových skvostů v podání nekonvenčního umělce Pavla Šporcla významnou událostí. Velmi si jeho výjimečného talentu vážíme a je skvělé, že svoji diskografii nyní ozdobil tak stěžejním dílem houslové literatury. Svojí novou skvělou nahrávkou zároveň přispěl i k letošním celosvětovým oslavám 330. výročí narození Johanna Sebastiana Bacha. Jsem ráda, že můžeme spolupracovat s tak úžasným umělcem, pro kterého jsou nové výzvy potvrzením jeho talentu,“ dodává ředitelka vydavatelství Supraphon Iva Milerová.
Tradiční podzimní turné s příhodným názvem Bacha na Šporcla – Generali tour 2015 zahájí Pavel Šporcl 21. října v Hradci Králové. Dále zavítá do Pardubic, Kostelce nad Orlicí, Ostravy, Litoměřic, Plzně, Českých Budějovic, Prahy a Brna. Na koncertních cestách s bachovským programem bude houslista v říjnu a v prosinci 2015. V některých koncertních síních a kostelích vystoupí pouze sólově. Jinde ho doprovodí vynikající soubor dobových barokních nástrojů Czech Ensemble Baroque Orchestra. S jeho koncertní mistryní Elen Machovou zahraje oblíbený Bachův koncert pro dvoje housle d moll. Na tři koncerty přijede Šporcl s cembalistou íránsko-amerického původu Mahanem Esfahani, jedním z nejlepších cembalistů světa či s neméně skvělým hobojistou Vilémem Veverkou.
„Své nové album Pavel Šporcl uvede mimo jiné i odvážným Bach-maratónem. V Praze v kostele sv. Šimona a Judy a v brněnském Besedním domě ve třech po sobě jdoucích dnech provede kompletní houslové dílo Johanna Sebastiana Bacha: v rámci prvního večera všechny Sonáty a partity, na druhém koncertu kompletní koncerty pro housle a orchestr a na posledním Sonáty pro housle a cembalo. Myslím, že obsáhnout na sedm hodin intonačně citlivé, technicky i pamětně náročné Bachovy hudby je ojedinělý počin, na který si troufne jen málokterý ze světových houslistů: typický pro nekonvenčního umělce Pavla Šporcla, o kterém se píše jako o talentu, který se rodí možná jednou za sto let. Věřím, že barokní program navíc posluchačům přispěje i k atmosféře nadcházejících vánočních svátků,“ říká k novému projektu houslisty jeho manažerka Jana Dioszegi.

Pořádající agentura ŠPORCL ARTS Agency avizuje možnost zakoupení permanentek na koncerty obou Bach-maratónů za zvýhodněnou cenu.

Kontakt:
Jana Diosezgi – manažerka Pavla Šporcla
ŠPORCL ARTS Agency s.r.o.
Mobil: 776 312 509
e-mail: jana@pavelsporcl.cz

Pavel Šporcl

Šporcl hrál s jemnou lyrikou a strhující virtuozitou

- Gramophone

Pavel na Instagramu

Odebírejte Pavlův newsletter