19. 11. 2014 PAVEL ŠPORCL A JEHO GIPSY WAY ENSEMBLE: GIPSY FIRE - GENERALI TOUR 2014

Pavel Šporcl ani letos nezklame své posluchače a koncertní diář tohoto roku opět zakončí sérií koncertů v devíti městech České republiky na Gipsy Fire – Generali tour 2014. Představí svůj zbrusu nový program s jeho cikánskou cimbálovou kapelou Gipsy Way Ensemble a hostem, skvělým akordeonistou Vojtěchem Szabó. Naváže tak na stejnojmenné CD, které je novinkou vydavatelství Supraphon, i šest let úspěšného koncertování s cikánskou hudbou u nás i ve světě.

Novinkové CD a projekt Gipsy Fire jsou volným pokračováním Šporclova zatím nejúspěšnějšího programu Gipsy Way. S ním odehrál téměř 250 koncertů v nejrůznějších zemích světa včetně Číny. S cikánskými hudebníky virtuóz koncertoval na prestižních hudebních festivalech. Záznam jejich koncertu z Mezinárodního hudebního festivalu Smetanova Litomyšl vysílala České televize. U televizních obrazovek koncert sledovalo téměř čtvrt milionu diváků a dočkal se neméně úspěšné reprízy. Virtuózní hudba plná vášní a emocí v minulosti nadchla návštěvníky turné Gipsy Way a Gipsy Way Orchestral v letech 2009 a 2011. V desítce vyprodaných sálů diváci podvakrát ocenili mistrovskou techniku Pavla Šporcla i jeho kolegů potleskem ve stoje. V Praze hudebníci dvakrát vyprodali Lucernu a její diváky přivedli doslova k euforii. Album Gipsy Way z roku 2008 získalo za prodej Platinovou desku Supraphonu. „Nebojím se v tomto případě vstoupit do téže řeky. S projektem Gipsy Way jsem se sžil, a tak přirozeně vyplynulo, že je třeba pro tento program rozšířit repertoár. V novém programu Gipsy Fire jsem se více angažoval jako aranžér a skladatel. Nový projekt je oproti původnímu daleko více na mých bedrech. A tak to má u primáše být,“ dodává ke své novince Pavel Šporcl.

Na novém albu i stejnojmenném turné Šporcla doprovází Gipsy Way Ensemble, který je jeho osobní kapelou. Soubor hraje v obsazení: Nikola Sléz – housle, Tomi Vontszemü – cimbál, Zoltán Sándor – viola a kytara, Ján Rigó – kontrabas. „Všichni členové kapely patří k nejlepším cikánským hudebníkům a nebojí se vystupovat před tisícihlavým davem. Mám od nich skvělou podporu a mohu se na ně na pódiu spolehnout. Myslím, že se společně skvěle inspirujeme a velmi respektujeme,“ upřesňuje Pavel Šporcl. Hostem alba bude vynikající akordeonista Vojtěch Szabó.

V rámci Gipsy Fire – Generali tour 2014 přiveze Pavel Šporcl hudbu cikánských houslistů minulosti, chytlavé i melancholické filmové melodie (Velký blondýn, Šumař na střeše nebo Once Upon a Time - téma, jež Pavel Šporcl nahrál pro film režiséra Jana Hřebejka „Musíme si pomáhat“), nádhernou Piazzollovu modlitbu Ave Maria, maďarské čardáše či titulní virtuózní skladbu Gipsy Fire. Tu si houslový virtuóz pro sebe i zkomponoval a k ní dále dodává: „Do kompozice Gipsy Fire jsem vložil vlastní pocity
a inspirace, které jsem nasál za oněch šest let, během kterých jsem odehrál velké procento koncertů s cikánskými muzikanty.“

Turné, jehož pořadatelem je ŠPORCL ARTS Agency, začíná 30. 11. v Olomouci. V Praze Pavel Šporcl se svými kolegy zahraje 2. prosince 2014. Po třech letech se tak vrátí do Velkého sálu legendární Lucerny. Záznam z tohoto koncertu natočí ve spolupráci s jeho agenturou Česká televize.

FacebookYoutubeTwitter