ŠPORCL PŘIVEDL LUCERNU K EUFORII A PRODAL UŽ DESET TISÍC DESEK

Gipsy way turné Pavla Šporcla. Nejedná se o novinku a na netu je toho o něm k nalezení dost. Na Youtube jsou ukázky. Ale v úterý Pavel Šporcl společně s Romano Stilo odehráli koncert v Pražské Lucerně. V zásadě se dá říct, že ji vyprodali. A ta atmosféra, která v Lucerně panovala, to se tedy jen tak nevidí…

Lístky za šest stovek a vyprodaná Lucerna. To musí zalichotit každému. I někomu tak populárnímu, jako je houslista Pavel Šporcl. Že je jeho turné i projekt Gipsy way úspěšný, už se ví. Důkazem bylo i předání platinové desky od Supraphonu za více než deset tisíc prodaných nosičů.
Lidé mají svého Šporcla rádi a ten má rád je. A je to znát. Komunikace s publikem probíhala celý večer neskutečně intenzivně, cikánské melodie i rytmy dostaly Lucernu do varu už po první písničce. Šlapalo to neskutečně, cikánská kapela a k tomu Šporcl, který do kolektivu cimbálovky za dva roky, co s ní spolupracuje, dokonale zapadl. Je to ale stále on, nezapře se ani pod snědým nádechem hudby, kterou předvádí.
A skutečně předvádí. Ono slovo je na místě. Pohoda a uvolněná atmosféra. To bylo to, co sálalo z pódia do davu pod ním. Všichni si to neskutečně užívali a kamera snímající detail Šporcla ukazovala i v těch nejtěžších pasážích spokojený úsměv.
Cíkánské melodie tradiční z Rumunska i odjinud i kus vážné hudby, do toho Šavlový tanec, zkrátka večer to byl pestrý a to, co předváděli muzikanti, bylo skvostné. Když si k tomu přičteme charisma hlavního protagonisty, musí být jasné, proč mu nakonec Lucerna tleskala ve stoje a vynucovala si (už celá utleskaná) přídavek dupáním – a to se nejednalo o žádné huberťáky.
Zkrátka Šporcl to na tomhle turné dokázal. Zašel ještě dál a získal ještě víc posluchačů. Navíc loňské album s Romano Stilo patří mezi ty skutečně povedené. Šporcl stále roste. Jeho první album vyšlo před deseti lety a dal bych nevím co za to, kdybych mohl dneska slyšet, co natočí v roce 2019. Kdo ví, kam až si troufne zajít. Našlápnuto má více než solidně.
Pokud jste včera v Lucerně byli, můžete si proto gratulovat. Byl to výtečný hudební zážitek.

11/11/2009 Autor: Šumař

FacebookYoutubeTwitter